Chov

Chov

Je to nenáročné a tiché zvíře, v noci však často vyvíjí činnost. Nedoporučuje se dávat dvě samice k sobě, jinak dojde k potyčce. Stejně i tak dva samce. Nikdy nedávejte nového křečka do klece jiného křečka, který v ní žije. Jinak se oba dva vzájemně pokouší, zraní nebo sežerou. Proto je lepší kupovat dva křečky kteří se znají.

Mimo obydlí

Je třeba dát pozor na nebezpečí, která křečíkovi hrozí, nachází-li se mimo své zázemí. Zejména pády z výšek (rádi lezou na všechno v dosahu), elektrické kabely, jedovaté rostliny a lahve s chemickými přípravky.

Obydlí

Pro křečíka je vhodné terárium, klec nebo plastbox. Vhodnějši jsou uzavřené plastboxy nebo vyšší terária, protože křečík dokáže z nižšího neuzavřeného (např. pletivem) příbytku utéct. Nevhodné jsou např. jakékoliv krabice, ze kterých se může křečík prokousat ven.

Klec či jiné zařízení by mělo obsahovat domeček (úkryt), napáječku na pití, misku na jídlo a doporučenou podestýlku (viz níže);

Domeček k úkrytu a spaní mu může sloužit i jako spižírna - otvor by měl být jen jeden kulatý o průměru asi 3,5 cm. Lze jej vyrobit také ze skořápky z kokosového ořechu. Samozřejmě nesmí chybět napáječka k napití - nedoporučuje se miska s vodou, neboť ji může snadno převrhnout a mohlo by dojít k znečištění podestýlky, která by poté plesnivěla (některé křečíky, hlavně mláďata, je však nutno naučit pít dotekem koncem napáječky křečíkovy tlamičky, aby vytekla voda). Velmi rádi se také křečíci "koupou" v misce naplněné pískem pro činčily - ten zvyšuje kvalitu jejich srsti. Samotné dno obydlí by mělo být pokryté hoblinami (dostatečně velkými, aby je nevdechoval). Můžeme přidat i trochu sena a papírové ubrousky, kterými si pak sám vystele domeček, případně i podestýlku pro hlodavce značky Asan. Na hnízdo můžeme použít buničinu, neparfémované papírové kapesníčky nebo toaletní papír).

Jeho obydlí můžeme obohatit kolem (kolotočem), v kterém se křečík proběhne, ale řada chovatelů jej nedoporučuje, nebo považují za vhodné, aby k němu neměl celodenní přístup (hlavně přes noc, kdy je velmi aktivní). V opačném případě dokáže zvíře běžet prakticky bez ustání a vyčerpat se k smrti (infarkt). Dále mu můžeme zpestřit zařízení kouskem dřeva na hryzání (nejlépe z ovocného stromu, ale ne z peckovin, jehličnanů, dubu) a jinými, méně náchylnými prolézačkami na hraní (rulička od toaletního papíru, krabička s otvory aj). Vhodné by bylo také patro navíc, aby měl příbytek prostornějšÍ.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky